Автор д-р В. Тодоров
За паразити при кучето се считат всички организми, които, живеейки в или по тялото му, се хранят с хранителни вещества за сметка не неговия организъм. Почти всички паразити имат много бърз цикъл на размножаване и за много кратък срок техният брой става голям. Освен, че те непрекъснато изсмукват готови хранителни вещества и с това довеждат до отслабване на кучето, наличието на паразити води до механични дразнения и травми по лигавицата на кожата, интоксикация или алергизиране на организма, а също и до заразяване с други паразитни бактерийни и вирусни заболявания.
Не бива да забравяме, че част от паразитите при кучетата са много опасни и за нас, техните стопани.
Тук ще ви запознаем с “Ектопаразити” (външни паразити) при кучето.
Ектопаразитите обитават повърхността на тялото – кожата и космената му покривка – бълхи, въшки, космояди и кърлежи.
Бълхи – малки до 1,5 мм, със сплеснато тяло и жълто-кафяв цвят, безкрили насекоми. Силно развитите задни крачка им позволяват да правят дълги скокове. Освен по кучето те паразитират и по човека, като може да го заразят с много опасни и паразитни болести. Те снасят яйцата си по космите, земята, пода и постелката на кучето. Най-масово са разпространени през летните и есенните месеци. Хранят се, като смучат кръв от кожата на животното и по този начин предизвикват силен сърбеж. От непрекъснатото дразнене и от загубата на кръв, то отслабва и става анемично. При съмнение за наличие на бълхи, трябва да погледнете космената покривка главно в основата на опашката, вътрешните части краката, под долната челюст и на тила му.
Въшки – малки до 2,5 мм, с удължено и овално тяло, безкрили насекоми с жълто-сив цвят.
Намират се в областта на шията, опашката, предните крайници и ушите. Масовото им разпространение е през зимата, а през лятото техният брой значително намалява. Нападнатите животни изпитват силен сърбеж. От непрекъснатото дразнене и чесане кожата става груба, космите падат, лесно се скубят и на места може да се получат голи петна. При масово опаразитяване кучето се изтощава физически и психически.
Космояди – също малки безкрили насекоми с размери 1 – 3 мм, забелязващи се с просто око на добре окосмените места. Масовото им разпространение е през есенно-зимния сезон. За разлика от бълхите и въшките, които са кръвосмучещи, те се хранят с косми и люспи от горния слой на кожата. Пораженията, нанесени на кучето, са същите, като понякога космите на поразения участък изглеждат като ниско постригани.
БОРБА С ВЪНШНИТЕ ПАРАЗИТИ
Изкъпване с противоинсектицидни средства. Важното за тях е да спазвате стриктно указаната концентрация от вашият ветеринарен лекар. По-разреденият разтвор няма да бъде ефикасен, а по-концентрираният може да навреди на кучето ви. Знайте, че с еднократно третиране вие ще унищожите наличните паразити, но след една – две седмици от полепналите по космите яйца (гниди) ще се излюпят нови, които чрез повторно третиране трябва да бъдат ликвидирани преди още да са се развили и снесли отново яйца. В това отношение стриктното спазване на указанията на ветеринарния лекар са задължителни, за да може успешно да отстраните тези малки, но много неприятни (и опасни!) и за вас, и за кучето ви паразити. Не забравяйте да напръскате със същия разтвор постелката, къщичката и около нея, а също и неговите тоалетни принадлежности – гребени и четки.
Противопаразитни шампоани и шпрейове – ефективни са най-вече при по-дребните породи кучета и с по-къс косъм. Пръскането с шпрей трябва да е неколкократно през 7 – 8 дни.
Противопаразитни каишки – много разпространени през последните години у нас. Действието им зависи от правилното поставяне. Каишката трябва да бъде плътно по шията, колкото да влизат два пръста под нея. На подрастващите кученца, на майки кърмачки и бременни кучки 2 седмици преди раждане, не се поставя такава каишка. При закупуване обърнете внимание на опаковката за срока на действие (обикновено 4-6 месеца) и размерите й – за голямо или малко куче е.
Към гореизброените външни паразити при кучето спадат и така наречените АКАРИ – кърлежи. Поради силно зачестилите през последните няколко години случаи на ухапвания от кърлежи и фактът, че те са резервоар, преносител и причинител на редица особено опасни заразни и паразитни заболявания за кучето и неговите стопани, желанието ни е в отделна и по-подробна статия да запознаем нашите читатели с този проблем.
Материалът е публикуван с изричното съгласие на сп. “За котки, кучета и ...”
Всички права запазени