pitbulls
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
pitbulls

dogs
 
ИндексИндекс  ЗбИжЗИЙЗбИжЗИЙ  ТърсенеТърсене  Последни снимкиПоследни снимки  Регистрирайте сеРегистрирайте се  Вход  

 

 Парамиксовирусна инфекция по кучето

Go down 
АвторСъобщение
Jordan staff
специалист
специалист
Jordan staff


Брой мнения : 494
Age : 34
Localisation : Бургас
Registration date : 24.02.2007

Парамиксовирусна инфекция по кучето Empty
ПисанеЗаглавие: Парамиксовирусна инфекция по кучето   Парамиксовирусна инфекция по кучето EmptyСъб Мар 31, 2007 3:45 pm

Автор ст. н. с. д-р Ивайло Чечнев - к. в. м. н.
Собствеииците на домашни любимци, често пъти си задават въпроса, защо е необходимо в профилактичната схема за тяхното здравеопазване, освен ганата, парвовирозата и хепатита, да бъдат включени и представители на други вирусни болести, като коронавирус, аденовирус, парамиксовирус и др. Това се налага поради факта, че често пъти кучетата боледуват дълго и продължително от тези така наречени други вирусни инфекции, а не рядко те са и входна врата и предразполагащ фактор за появата на тежките вирусни и бактериални инфекции.

Парамиксовирусната инфекция е именно една от тези, които могат да протекат и безсимптомно, но дестабилизират организма в такава степен, че често след нейното прекарване се получават тежки усложнения на горните дихателни пътища, водещи и до летален край. Болестта се причинява от парамиксовирус, който е по-устойчив на 4°С, отколкото при -20°С, както и в кисела среда. Той принадлежи към групата на парамиксовирусите, като той е сроден с вирусите на параинфлуенцата по говедата, овцете и конете. По принцип трябва да се знае, че парамиксовируса при кучетата може да предизвика тежък цистит, както и респираторни смущения.
Парамиксовирусната инфекция е разпространена в целия свят, като особено силно развитие се забелязва през 1968, 1985, 1990 и 1995 години. Заболяването поразява животни на различна възраст, като най-податливи са малките и млади кученца. Вирусът засяга и всички диви представители на род Candidae. Стопаните трябва да знаят, че болните животни излъчват вируса в големи количества по време на клиничното проявление на заболяването. Основният източник на инфекцията са носните изтечения, както и храчките (гърления секрет) на заразените животни, а основния механизъм на предаване е въздушно-капчестия. Поради факта, че вирусът е сравнително устойчив, той попада в горните дихателни пътища, като за отбелязване е, че той може да престои там дълго време, без да предизвика заболяване. Често пъти при липса на стресови състояния и при по-възрастните животни той може въобще да не предизвика заболяване с типична клиника за парагрипна инфекция, а да послужи за предразполагащ фактор и основа за развитие на някоя от по-често срещаните и познати вирусни и бактериални инфекции. При развиването на самостоятелна парагрипна инфекция инкубационния период е от няколко дни до една седмица, като тя е с продължителност от три до пет дни и при правилно поставена диагноза и извършено лечение след петия ден настъпва оздравяване, като организмът обаче остава невъзприемчив само за около 6 месеца..
От заболяването боледуват кучетата от различни породи и възрасти, като при някои възрастни животни инфекцията може да протече безсимптомно, т.е. без проява на клиника, но с излъчителство на вирус главно с носния и гърлен секрети. Инкубационният период е с продължителност от 2 до 7 дни. Заболяването започва с леко безпокойство, подкашляне, като то се засилва веднага след първия ден. Температурата обикновено е в границите на нормата и много рядко е повишена максимум до 39,5°С. Проявите на кашлечния синдром са съпроводени и с ринит, постепенно се засилват. При палпация в областта на гърлото се предизвиква, кашляне особено при натиск в областта на фарингса и ларинкса. Характерният клиничен признак и кашлицата, която е на серии, всяка от която завършва с отделянето на храчка. Обикновено други системи на организма не се поразяват от вируса и затова не се наблюдава разстройство, повръщане, болки в областта на храносмилателния тракт и др. Животните отказват леко от храа, но апетита им е запазен, което се обяснява с пораженията в областта на горните дихателни пътища - възпалението на слииците, ларинкса и фарингса. Животните стават сънливи, отпуснати и са без всякакво желание за движение в първите два-три дни от острото клинично протичане. Трябва да се знае, че обикновено по време на клиничното проявление рядко има повишена температура, като такава се наблюдава само в случаите на наличие на вторична бактериална инфекция. Възможно е да се наблюдава и наличие на кръв в гърления секрет след някои от кашлечните пристъпи, но това не е опасно и се дължи на спукването на някой повърхностен кръвоносен съд. При тежко протичане, което винаги се дължи на намесата на вторични бактериални агенти на заболяването е възможно да се получи обезводняване, срещу което е необходимо да се вземат мерки в ранен етап. При лекото протичане, навременна поставена диагноза и проведено правилно лечение от страна на ветеринарен специалист кучетата се възстановяват до третия - пети ден. При вторично възникнали вирусни, бактериални или паразитни инфекции, както и неправилно хранене, болестта може да продължи повече от две седмици и да завърши със летален край.
В диференциално-диагностично отношение параинфлуенцата трябва да се разграничи от пневмонията развиваща се на базата на гана, херпесвирус, аденовирус и други бактериални и паразитни причинители. При тях обаче почти винаги има повишаване на температурата и наличие на други клинични признаци, които липсват тук.
Точното и навременно извършено лечение е от само себе си предпоставка за бързото излекуване на заболяването и недопускане развитието на вторична инфекция. Първото и най-важно условие е да се изолира животното и да се предприеме лечение спрямо успокояване на кашлицата и носните изтечения. С оглед предпазване от появата на вторична инфекция още с първите симптоми е необходимо животното да се подложи на антибиотична терапия паралелно с даването на противокашлечни и отхрачващи средства. За тази цел по-подходящи са препаратите във формата на аерозол поради по-бързото им локално действие. Ролята на стопанина при това заболяване е важна поради факта, че добре дадените и приложени препарати довеждат до бързото възстановяване на кучето. Изборът на терапевтичното действие и резултатът от неговото приложение изцяло зависи от компетентността на извършващия лечението ветеринарен специалист. В никакъв случай не трябва да се прилагат кортикоидни препарти, които само удължават продължителността на инфекцията.
От профилактична гледна точка в последно време са разработени ваксини, които предпазват животните от появата на това заболяване. При доказана инфекция е необходимо извършване на профилактична ваксинация по схема, особено при бременност на животните, с оглед предпазване на другите кучета и новородените животни. Една от добрите комбинирани ваксини - Duramun DHP-Pi+L+Cor е тази на фирмата Fort Dodge Animal Health (USA), като тя е добре да се приложи, като трета ваксина по време на провеждания профилактичен план или като самостоятелна годишна ваксинация. За отбелязване е, че фирмата има в производство една пет валентна ваксина, която може да се използва даже и като начална, в която е налице парамиксовируса - Duramun DHPPiA2. Прилагането на вида ваксина и схемата задължително трябва стане според преценката на ветеринарния специалист, в зависимост от възрастта, породата, епизоотологичното състояние на страната в момента и не на последно мястото на живеене на кучето (кучкарник или частно жилище), но във всички случаи е добре този вирус да бъде включен в общия профилактичен план.

Материалът е публикуван с изричното съгласие на сп. “За котки, кучета и ...”
Всички права запазени
Върнете се в началото Go down
http://gtr1.aha.bg/
 
Парамиксовирусна инфекция по кучето
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
pitbulls :: Ветеринарен кабинет и хранене :: Ветеринарен кабинет-
Идете на: