Това са няколко типа реакции на хиперсензитивност, водещи до изграждането на специфични антитела и клетъчни елементи срещу един определен протеин.
Симптомите на алергиите са много различни, но най-честите са хапане на лапите, триене на муцуната в килимите, чесане, чести ушни инфекции, загуба на козина и разранена кожа. Тези симптоми не се появяват, освен при тежките случаи. Логично е да се смята, че когато алергенът се намира във въздуха, то кучето трябва да показва респираторни признаци или ако се намира в храната, би довел до повръщане и диария. В повечето случаи обаче кучето показва само постоянен сърбеж и чести ушни инфекции.
Когато кучето е алергично към някаква субстанция, то тя се нарича алерген. Алерген може да бъде абсолютно всяка молекула, намираща се в околната среда.
Причината за сърбежа при алергиите е фактът, че при поемането на алергена в тялото на кучето се образуват антитела. Антителата от тип IgE се свързват от една страна с алергена, а от друга страна с липоцитите (специални клетки в тъканите, които отделят медиатори на възпалението). Така те отделят хистамин, който реагира с рецепторите на различни клетки в кожата и води до сърбежи.
Диагностицирането и откриването на причината за алергията на вашия любимец е много трудно. В повечето случаи алергиите са сезонни поради това, че самите алергени се появяват само през определено време на годината. След това алергията затихва, но това не означава, че кучето се е излекувало, просто симптомите са отслабнали. Най-доброто, което можете да направите е да се примирите с това, че вашият любимец ще страда от това заболяване през целия си живот и да се опитате да откриете източника на алергия. Тогава ще можете да ограничите контакта на кучето с алергена и така ще намалите честотата на тези пристъпи на хиперчувствителност.