Затлъстяването е проблем не само при хората, но и при животните, когато едно куче или котка надвиши с 15 на сто идеалното си тегло, то вече е напълняло. Пълнеенето е рисков фактор, който влияе както на здравословното състояние на домашния ни любимец, така и на продължителността на живота му.
При пълнеенето негативните последици не идват веднага. Те са като бомба със закъснител, защото заболяването се проявява покъсно и в началния етап може да остане незабелязано. Наднорменото тегло със сигурност води до дълъг списък от болести като: артрит, диабет, сърдечни смущения, болести на храносмилателната система и други. Заключението винаги е едно и също - за да се стабилизира здравето и удължи животът, трябва да се смъкнат ненужните килограми. Така и вашето куче ще се чувства по-комфортно в собствената си кожа. Пълното животно е лениво, движи се по-малко и използва само част от калориите, които поглъща. В резултат организмът ги складира под формата на резерви и те се обръщат в тлъстини. Така се поражда порочен кръг, който може да започне още при раждането и да продължи с растежа. За да предпазим кучето от това вредно състояние, е достатъчно да знаем няколко железни принципа:
Кучетата и котките са месоядни и не трябва да ги храним като нас. Можем да им покажем нашата любов, без да ги тъпчим с лакомства, което им вреди и създава в тях лоши навици.
Нуждата от калории е различна при различните животни. Отслабването на нашия любимец до нужното ниво е доста по-сложен процес, за разлика от бързото му затлъстяване. Колкото в поранен стадий на пълнеене се започне лечението, толкова по-добре.
Ако обичаме кучето си и искаме то по-дълги години да е с нас, трябба да му наложим незабавна диета. Да си поставим конкретна цел какво тегло и в какъв срок е нужно да се постигне. Консултацията с ветеринарен лекар е задължителна. Ако това е станало, да се започне лечение своевременно. От специалиста ще разберете какъв ритъм на хранене да наложите, колко дълго и кога да го извеждате, кога е найдобре да го храните и как да водите отчет на слабеенето му. Ветеринарният лекар ще изчисли количеството необходими калории и на тази основа ще предпише режим, който няма да позволи на ва-шето куче да гладува. Ако спазвате тези условия, след няколко месеца ще забележите, че вашето животно отново се чувства и изглежда добре- жизнеспособно и красиво.
Оттук нататък вие имате задължечието да не допускате отново да затлъстее и да поддържате постигнатото жизнено равновесие с правилен здравословен режим. Пълнотата не е здраве. Тя отдалечава животното от естествената му среда - природата.