pitbulls
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
pitbulls

dogs
 
ИндексИндекс  ЗбИжЗИЙЗбИжЗИЙ  ТърсенеТърсене  Последни снимкиПоследни снимки  Регистрирайте сеРегистрирайте се  Вход  

 

 ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ?

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
Jordan staff
специалист
специалист
Jordan staff


Брой мнения : 494
Age : 34
Localisation : Бургас
Registration date : 24.02.2007

ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ? Empty
ПисанеЗаглавие: ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ?   ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ? EmptyЧет Мар 08, 2007 11:48 am

Автор Лъчезар Цветанов, кинолог
вторник, 19 юли 2005
Отговарям еднозначно с “ДА” с големи букви. За неверниците и съмняващите се ще се мотивирам като приведа няколко съвсем обичайни примера:
Изключително рядко явление в страната ни е да видиш играещо куче като доближи улица с интензивно движение, да спре и да изчака стопанина си. Рядкост е да видиш и стопанин, който с глас или жест да изкомандва кучето си да спре преди да пресече улицата. Подчинеността на кучето и изпълнението на тази команда може би му спасяват живота.
Спирате колата си и вместо след отварянето на вратата, кучето да изхвърчи, то остава да лежи на мястото си и чака, тъй като стопанинът му е заповядал да лежи. Така се избягва опасността кучето да попадне в потока на интензивно движение, резултата от което не е нужно да коментираме.
Служебното полицейско куче, е работило по следа, проследило е извършителя на престъплението, настига го и е готово да го нападне и задържи, но не прави това. Само държи под контрол движенията на лицето, като го принуждава да се предаде. Полицейският служител повиква кучето при себе си и то бързо отива при него, без да причинява телесни увреждания на престъпника, въпреки че е в състояние, учено е и може да го задържи.
Стопанинът подава команда “Към мен” и “Напред”, кучето бързо отива при него и в резултат е избегнат боят с друго, по-голямо и агресивно куче.
Кучето извършва своите физиологически нужди само извън помещението, което обитава, ходи по голяма и малка нужда само на определените от стопанина места и по команда.
Вашето куче не досажда, не проси и не краде храна от масата, не взема лакомство от непознати лица. По този начин може би го спасявате да не бъде отровено от недоброжелатели.
Кучето не гризе чехлите и обувките ви, не провежда мебелите и може спокойно да остане само продължително време вкъщи.
Кучето може да защити дома ви, като прогони нападателите, да ги задържи дори когато не сте у дома. То е в състояние да защити вас или член от семейството ви от злостни нападения, като влезе в пряк двубой с нападателите.
Това са само част от примерите, които потвърждават необходимостта от дресиране на кучетата, независимо от тяхната порода или габарити (естествено едно куче “чи хуа хуа” не може да задържи нападател, но може да сигнализира). Читателите трябва да знаят, че дресировъчният процес утвърждава и задълбочава взаимоотношенията и разбирателството стопанин – куче. Чрез дресировката стопанинът е в състояние да покаже на кучето си, къде е неговото място в дома и в семейните отношения, както и в заобикалящия ни свят. Не разбере ли кучето, къде е неговото място, то ще ви притеснява, ще притеснява и себе си, ще бъде наказвано и бито за нещо, което животното не може да разбере, че не бива да върши, а наказанията и боят няма да му помогнат. Обученото на послушание и обща дисциплина на куче, знае своята функция и признава авторитета на стопанина си. В процеса на дресировката стопанин и куче се обединяват в един работен тандем, който постепенно се превръща в колектив със здрави и принципни връзки и взаимоотношения. За да получите ефект от дресировката, естествено е да не се разрешава на кучето да спи в леглото ви, да го прегръщате и целувате за щяло и нещяло, по всяко време да го глезите с лакомства. Като работите за формирането и утвърждаването на подчиненост на кучето, вие физически и умствено функционирате като едно цяло. Твърде скоро тандемът започва да се чувства като работен инструмент, който се подготвя да реагира адекватно срещу куп неприятни случайности.
Идеалният метод за дресировка е, когато стопанинът обучава кучето си под ръководството на опитен инструктор – кинолог. Преимуществото на методът е в това, че стопанинът е единственият дресьор в периода на цялото обучение, което способства за утвърждаване на връзката човек – куче, както и за максимално уважение и неоспорим авторитет. Да не говорим, че заедно с кучето се обучава и стопанинът.
Преди да започнем дресировката е нужно да се снабдим с подходящо учебно пособие – книга, написана от професионалист, нещо което липсва на пазара. Трябва да сте готов в дресировъчния процес да проявявате безкрайна търпимост, готовност безпрекословно да спазвате указанията на инструктора и системно да работите всекидневно с кучето. Упоритостта и настойчивостта ще бъде възнаградена, резултатите напълно ще оправдаят загубеното за дресировката на вашето куче време.
Чрез статиите си ще се постарая да ви бъда полезен събеседник, ще се опитам да споделя част от натрупания опит от служебната кинология в органите на МВР.
На вашите въпроси ще отговарям, ръководейки се от опита на водещи кинолози, професионални дресьори, ще ви предлагам техните препоръки, свързани с техниката и методиката на дресировка. Искам да ви предупредя са не се предоверявате на “набедени” инструктори, които ползват празнините във вашата киноложка култура с користни цели. Съветвайте се и търсете помощта на киноложките клубове по породи, когато избирате вашия инструктор Не давайте кучето си на обучение с пансион – резултатите обикновено са депресирано и невротизирано куче.
Ако не знаеш, но знаеш кой знае, попитай!

Материалът е публикуван с изричното съгласие на сп. “За котки, кучета и ...”
Всички права запазени
Върнете се в началото Go down
http://gtr1.aha.bg/
mitaksi
специалист
специалист
mitaksi


Брой мнения : 217
Localisation : София
Registration date : 05.02.2007

ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ? Empty
ПисанеЗаглавие: Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ?   ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ? EmptyСря Мар 14, 2007 11:44 am

Всеки сам решава какво иска от кучето си и какви цели е поставил за него и за животното какво иска от него и как да го дресира.
Естетсвено е необходимо според мен да се обръщат хората към професионални дресьори!
Върнете се в началото Go down
darklady
Admin
darklady


Брой мнения : 128
Registration date : 13.02.2007

ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ? Empty
ПисанеЗаглавие: Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ?   ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ? EmptyСря Мар 14, 2007 11:51 am

да някой стопани явно си мослят , че с бой всичко се постига от гледна точка на дресирането. Виждала съм такива .... а дресьорите си знаят кое как и по какъв начин да постигнат.
Върнете се в началото Go down
mitaksi
специалист
специалист
mitaksi


Брой мнения : 217
Localisation : София
Registration date : 05.02.2007

ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ? Empty
ПисанеЗаглавие: Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ?   ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ? EmptyСря Мар 14, 2007 12:00 pm

darklady написа:
да някой стопани явно си мослят , че с бой всичко се постига от гледна точка на дресирането. Виждала съм такива .... а дресьорите си знаят кое как и по какъв начин да постигнат.
при породите от типа бул е нужна "твърда ръка" и никакво лигаванен, но това не вибнаги е възможно- да не се лигави домашния любимец. Под "твърда ръка" не разбирам да се спука кучето от бой, въпреки че може да те изкара извън нерви, но трябва максимална твърдост.
Аз съм типичния пример за това, че не е използвана "твърда ръка", но пък съм постигнал други знаменити успехи, на които не съм се надявал преди Razz
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ? Empty
ПисанеЗаглавие: Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ?   ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ? Empty

Върнете се в началото Go down
 
ТРЯБВА ЛИ ДА ДРЕСИРАМЕ НАШИЯ ЛЮБИМЕЦ?
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
pitbulls :: АСТ :: особености на породата-
Идете на: